Polska kraina Pisarzy!
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.


Stowarzyszenie młodych polskich pisarzy i poetów!
 
IndeksIndeks  Latest imagesLatest images  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  

 

 Książki warte polecenia

Go down 
+6
Kirmerka Narime
Marien von Merryen
Kareitar Crimson
Black Fly
dann
Death-rate
10 posters
AutorWiadomość
Death-rate
Nielotek
Nielotek
Death-rate


Female Liczba postów : 87
Age : 30
Skąd : diabeł mówi 'Dobranoc'? ;-)
Ulub. rodzaj literatury : horror
Registration date : 26/07/2008

Książki warte polecenia Empty
PisanieTemat: Książki warte polecenia   Książki warte polecenia I_icon_minitimePon Lip 28 2008, 21:17

Chciałabym abyście tutaj polecali książki warte przeczytania. I fajnie by było, gdybyście opisały (opisali) fabułę. No i oczywiście należy podać tytuł i autora. Smile
Powrót do góry Go down
dann
Administratorzysko
Administratorzysko
dann


Female Liczba postów : 295
Age : 30
Skąd : się wziął Świat?
Ulub. rodzaj literatury : fantastyczny dramat :P
Registration date : 25/07/2008

Książki warte polecenia Empty
PisanieTemat: Re: Książki warte polecenia   Książki warte polecenia I_icon_minitimePon Lip 28 2008, 21:46

Ja polecam "Lalę" - Jacka Dehnela. Pozwolę sobie tutaj przytoczyć opis z www.merlin.pl:

Jest rok 1919. W Kielcach przychodzi na świat dziewczynka. Roztargniona rodzina przez pięć lat nie może się zebrać, aby nadać jej imię. Mówią o niej "Lalka", "Laleczka', "Lalunia". W końcu rodzice wywiązują się ze swojego obowiązku, jednak dziewczynka na zawsze już pozostaje Lalą. W powieści Jacka Dehnela imię bohaterki nabiera jednak dodatkowych znaczeń. Z jednej strony jest wyrazem czułości, jaką przez całe życie otaczana była przez bliskich, z drugiej zaś metaforą jej starczego bezwładu i zdziecinnienia, powolnego zapadania w letarg, którego jesteśmy świadkami w ostatniej części utworu. Rozpięta pomiędzy tradycją rodzinnej sagi, biografii, powieści o dojrzewaniu i wywiadu-rzeki, Lala jest historią kobiety, która wbrew temu, co nieustannie powtarzała, zawsze miała więcej rozumu niż szczęścia. Dzięki temu udało jej się dokonać rzadkiej sztuki - przeżyła bezpiecznie i względnie pogodnie najokrutniejsze chyba stulecie w historii Europy. Perspektywa wkraczającego w dorosłość wnuka, z której śledzimy dawne i obecne losy bohaterki, dodaje książce specyficznego uroku.

Dodam jeszcze od siebie, ponieważ z powyższego opisy można się troszkę nie połapać: tytułowa Lala to babcia Jacka Dehnela i wszystkie opisane tam anegdoty są jak najbardziej prawdziwe. Można się trochę uśmiać (zwłaszcza, kiedy kot ganił psa za to, że ten "żebrał" pod stołem xD).
Powrót do góry Go down
http://lilly-h.blog4u.pl
Death-rate
Nielotek
Nielotek
Death-rate


Female Liczba postów : 87
Age : 30
Skąd : diabeł mówi 'Dobranoc'? ;-)
Ulub. rodzaj literatury : horror
Registration date : 26/07/2008

Książki warte polecenia Empty
PisanieTemat: Re: Książki warte polecenia   Książki warte polecenia I_icon_minitimePon Lip 28 2008, 22:11

Teraz ja dodam coś od siebie. :]

"Artemis Fowl" dzieło Eoina Colfera (napisał 6 części kontynuujących tę książkę oraz zbiór krótkich historii Artemisa)

Dwunastoletni Artemis Fowl, przestępca-geniusz, odkrywa istnienie wróżek. Sprytnie zdobywa tajemniczą Księgę, dzięki której dowiaduje się wszystkiego o tej magicznej rasie. Wraz z pomocą kamerdynera Butlera porywa elfkę, Holly Niedużą, i żąda w zamian okupu. Wróżki nie zamierzają co prawda ulegać szantażowi, ale Artemis nie podda się bez walki. Siły starcia Genialny Człowiek kontra Technologia Wróżek będą wyrównane, a wynik odbije się echem po całym nad- i podziemnym świecie.
Źródło: www.wikipedia.pl
Powrót do góry Go down
Black Fly
Nielotek
Nielotek
Black Fly


Female Liczba postów : 60
Age : 31
Skąd : drugi koniec tęczy
Ulub. rodzaj literatury : pani bilbiotekarka wie najlepiej
Registration date : 29/07/2008

Książki warte polecenia Empty
PisanieTemat: Re: Książki warte polecenia   Książki warte polecenia I_icon_minitimeWto Lip 29 2008, 18:32

Eric-Emmanuel Schmitt "Oskar i Pani Róża"

Dziesięcioletni chłopczyk jest chory na raka. W szpitalu odwiedza go Pani Róża i namawia chłopca, by porozmawiał z Bogiem. Podsuwa mu pomysł pisania listów do Pana Boga. Chłopiec ulega i zaczyna pisać listy. Opisuje w nich swoje szpitalne życie, miłośc do chorej dziewczynki leżącej w sali obok i przyjaźni z innym chłopcem.
Książka nie jest specjalnie gruba. Jest to zbiór kilkunastu/kilkudziesięciu listów pisanych przez małego Oskara. Myślę, że warto ją przeczytać, chociażby dlatego, że ukazuje świat od innej strony: pokazuje nam, że wśród nas są naprawdę chore dzieci, które podczas gdy my się bawimi i cieszymy życiem, one toczą walkę z chorobą.
Powrót do góry Go down
Kareitar Crimson
Kurka Wodna
Kurka Wodna
Kareitar Crimson


Female Liczba postów : 398
Age : 34
Skąd : z nietoperzlandu
Ulub. rodzaj literatury : literatura rosyjska
Registration date : 01/08/2008

Książki warte polecenia Empty
PisanieTemat: Re: Książki warte polecenia   Książki warte polecenia I_icon_minitimeCzw Sie 07 2008, 16:07

Wiktor Pielewin - 'Emipre V' (ha, wzięłam tą książkę na maturę ^^)

Pewnego dnia Roma Sztrokim - młody nieudacznik, który właśnie rzucił pracę w supermarkecie - spostrzega narysowane na chodniku ogłoszenie obiecujące mu sukces życiowy. Podąża za strzałkami. Chwilę potem zostaje wciągnięty do ciemnego pokoju i ukąszony przez tajemniczego mężczyznę, który następnie umiera w konwulsjach. Kiedy Roma ocknie sie z omdlenia, będzie już wampirem.
Przechodząc specjalne kursy (dyskurs, glamoru), dowiaduje się, że wampiry wychodowały człowieka po to, aby dostarczał im pożywienia, i sprawują kontrolę nad światem za pośrednictewm potężnej sekty Chaldejczyków...


Trochę zmieniłam, to co pisało z tyłu, ale książkę da się właściwie opisać dwoma słowami GENIALNY MAJSTERSZTYK. I koniec ^^
Powrót do góry Go down
http://www.kadr-insomnia.blog4u.pl
dann
Administratorzysko
Administratorzysko
dann


Female Liczba postów : 295
Age : 30
Skąd : się wziął Świat?
Ulub. rodzaj literatury : fantastyczny dramat :P
Registration date : 25/07/2008

Książki warte polecenia Empty
PisanieTemat: Re: Książki warte polecenia   Książki warte polecenia I_icon_minitimeCzw Sie 07 2008, 16:12

Kareitar Crimson napisał:
wychodowały człowieka
...

(nic nie mówię!)
Powrót do góry Go down
http://lilly-h.blog4u.pl
Kareitar Crimson
Kurka Wodna
Kurka Wodna
Kareitar Crimson


Female Liczba postów : 398
Age : 34
Skąd : z nietoperzlandu
Ulub. rodzaj literatury : literatura rosyjska
Registration date : 01/08/2008

Książki warte polecenia Empty
PisanieTemat: Re: Książki warte polecenia   Książki warte polecenia I_icon_minitimeCzw Sie 07 2008, 16:17

No tak, wychodowały człowieka, żeby człowiek produkował dla nich bablos. ^^
Powrót do góry Go down
http://www.kadr-insomnia.blog4u.pl
dann
Administratorzysko
Administratorzysko
dann


Female Liczba postów : 295
Age : 30
Skąd : się wziął Świat?
Ulub. rodzaj literatury : fantastyczny dramat :P
Registration date : 25/07/2008

Książki warte polecenia Empty
PisanieTemat: Re: Książki warte polecenia   Książki warte polecenia I_icon_minitimeCzw Sie 07 2008, 17:42

Ja też muszę coś wyCHodować ;D
Powrót do góry Go down
http://lilly-h.blog4u.pl
Kareitar Crimson
Kurka Wodna
Kurka Wodna
Kareitar Crimson


Female Liczba postów : 398
Age : 34
Skąd : z nietoperzlandu
Ulub. rodzaj literatury : literatura rosyjska
Registration date : 01/08/2008

Książki warte polecenia Empty
PisanieTemat: Re: Książki warte polecenia   Książki warte polecenia I_icon_minitimeWto Sie 12 2008, 16:20

''Na Zachodzie bez zmian'' Erich Maria Remarque

,,Dział, które ślą ku nam ogień huraganowy, nie widzimy; atakujące linie wroga są ludźmi podobnie jak my, ale czołgi, te są machinami, ich łańcuchy obracają się nieskończenie jak wojna, są one zagładą, kiedy wtaczają się bez czucia w lej i od nowa wspinają się pod górę, niepowstrzymane, jak flota wyjących, plujących dymem pancerników, bestie stalowe niemożliwe do zranienia, gniotące zarówno żywych, jak umarłych - kurczymy się w sobie w cienkiej naszej skórze, wobec ogromu ich potęgi ramiona nasze przemieniają się w źdźbła słomy, a nasze granaty ręczne w zapałki.
Granaty, tumany, gęstego gazu i flotylle czołgów - stratowanie, zżarcie, śmierć.
Krwawa biegunkja, influenca, tyfus - dławienie, przepalanie, śmierć.
Rowy, lazaret, mogiła - nie ma możliwości ponad to.''


Czasy Pierwszej Wojny Światowej.
Okrutnie smutna książka, ale warta polecenia.
Powrót do góry Go down
http://www.kadr-insomnia.blog4u.pl
Death-rate
Nielotek
Nielotek
Death-rate


Female Liczba postów : 87
Age : 30
Skąd : diabeł mówi 'Dobranoc'? ;-)
Ulub. rodzaj literatury : horror
Registration date : 26/07/2008

Książki warte polecenia Empty
PisanieTemat: Re: Książki warte polecenia   Książki warte polecenia I_icon_minitimeWto Sie 12 2008, 19:53

Zmierzch Stephenie Meyer

Zmierzch to porywająca opowieść o miłości, łącząca cechy horroru, romansu i powieści o dojrzewaniu. Jej bohaterka, siedemnsatoletnia Isabella Swan, przeprowadza się do ponurego miasteczka w deszczowym stanie Washington, gdzie spotyka, niezwykle przystojnego Edwarda Cullena. Chłopak ma nadludzki zdolności - nie można mu się oprzeć, ale i nie można go przejrzeć. Bella usiłuje pozać jego mroczne sekrety, nie zdaje sobie jednak sprawy, że naraża tym siebie i swoich najbliższych na niebezpieczeństwo. Już niedługo może nie być odwrotu...
Źródło: tył książki ^^


Mogę powiedzieć, że już są wydane dwie kolejne części Księżyc w nowiu oraz Zaćmienie, a w przygotowaniu ostatnia część Breaking dawn oraz Midnight sun (Zmierzch w wydaniu Edwarda Cullena).

Nigdy w życiu nie czytałam takich pięknych książek. Wszystkie trzy części czytałam już ponad trzy razy. Naprawdę polecam!
Powrót do góry Go down
Marien von Merryen
Kurka Wodna
Kurka Wodna
Marien von Merryen


Female Liczba postów : 386
Age : 29
Skąd : Zuzanna miała wiedzieć że zginie?
Ulub. rodzaj literatury : Przygodowa, dramaty, historyczna, kryminały
Registration date : 26/07/2008

Książki warte polecenia Empty
PisanieTemat: Re: Książki warte polecenia   Książki warte polecenia I_icon_minitimeCzw Sie 14 2008, 14:22

Kazimierz Korkowowicz cykl "Czarny" Tom I i II (Przyłbice i kaptury i Nagie Ostrza")
Wojna, zdrada, przebiegłość, miłość, autor: czytelniczka91, dodana: 16.03.2006

Akcja książki "Przyłbice i kaptury" rozgrywa się w latach 1408-1410. Główny bohater to Hubert z Borów, zwany Czarnym. Jest on tajnym sługą królewskim, mającym za zadanie uwolnić porwaną przez Krzyżaków krewną Kanonika Dunina. Bert wyrusza na poszukiwania. W niedługim czasie jego własna siostra, Zyta, zostaje uprowadzona przez jednego z okrutnych zakonników.

Czarny wplątuje się w wiele romantycznych, niebezpiecznych, a czasem śmiesznych historii. Gdzie tylko się pojawi, niweczy plany rycerzy w białych płaszczach. Jednak Krzyżacy użyją każdego podstępu, zapłacą wiele złota, by mieć w swoich chytrych rękach Huberta...

Książka "Przyłbice i kaptury" to ciekawa i wciągająca opowieść z czasów, gdy Zakon Krzyżacki był największą udręką Polski. Wiele intryg i zbrodni tworzy wokół tej powieści niezwykłą atmosferę kryminału. Dzięki pięknemu wątkowi miłosnemu ta książka ma nietypowy urok. Jeśli lubisz wspaniałe opowieści z dawnych czasów - polecam "Przyłbice i kaptury".
* artykuł z http://www.biblionetka.pl

Książka jest bardzo ciekawa, niektóre kwestie powalające... Ze śmiesznych kwestii
Najbardziej rozwaliła mnie ta:
"Ale przysięgam na cycuszki świętej Agaty tylko trzy dni"

zwroty: "Barani Tyłku"
"- (...) Nie wyjdę dzisiaj z wody
- O ile ci brodacze* gorszej gorączki pod tyłek nie podłożą" (czy coś w tym stylu, ale sens zachowany)

- wygodnie?
- a ujdzie bydlaku

brodacze - potocznie krzyżacy
Powrót do góry Go down
http://laura-von-jungingen.blog4u.pl
Kirmerka Narime
PISK-lak
PISK-lak
Kirmerka Narime


Female Liczba postów : 9
Age : 30
Skąd : z miasta
Ulub. rodzaj literatury : Fantasty
Registration date : 10/08/2008

Książki warte polecenia Empty
PisanieTemat: Re: Książki warte polecenia   Książki warte polecenia I_icon_minitimePon Sie 18 2008, 19:13

Ja polecam Heartland.

Jesli lubisz konie, nieco płaczu oraz rozkwitającej miłości, polecamci ją!

Opowiada ona o 15 letniej Amy która mieszka w schronisku "Heartland" które prowadzi jej własna matka, Marion. Dziewczyna ma wielu przyjaciół jak Soraye(chodza razem do klasy), trega(17 letni chłopak który pracuje w Heartlandzie, kocha się w niej), Matt9Amy bujała się w nim jednak gdy zobaczyła go ze swoją rywalką tańcu stwierdziła,że to koniec...), Ashley(urodzona władczyni, jej matka posiada własną stadnine, tam uznaje się,że koń ma uznawać zasady człowieka)
Wszystko było by dobrze gdy by Amy i matka nie wyjechały po pewnego ogiera uwięzionego w stajni, powrót nie kończy się szczęsliwie. Matka Amy umiera a koń którego wiozły nie chce jej do sibie dopuścić za nic...
Tak naprawde są tego aż 23 części ale u nas w Polsce oczywiście wyszło ledwo 7 a 8 jest w trakcie tłumaczenia...
Mam nadzieje,że ktos się skusi. Smile
Powrót do góry Go down
http://czarna-lapa.wjo.pl
dann
Administratorzysko
Administratorzysko
dann


Female Liczba postów : 295
Age : 30
Skąd : się wziął Świat?
Ulub. rodzaj literatury : fantastyczny dramat :P
Registration date : 25/07/2008

Książki warte polecenia Empty
PisanieTemat: Re: Książki warte polecenia   Książki warte polecenia I_icon_minitimeWto Sie 19 2008, 12:04

Kirmerka Narime napisał:
Tak naprawde są tego aż 23 części

ILE? o.O Ja przeczytałam tylko dwie xD
Powrót do góry Go down
http://lilly-h.blog4u.pl
Folblutka
Nielotek
Nielotek
Folblutka


Female Liczba postów : 18
Age : 29
Skąd : a kto to wie...
Ulub. rodzaj literatury : fantasty,kryminały
Registration date : 01/08/2008

Książki warte polecenia Empty
PisanieTemat: Re: Książki warte polecenia   Książki warte polecenia I_icon_minitimeWto Paź 07 2008, 20:46

Nie no 23 części!? Ale na serio?Ja tam w liście internetowej znalazłam tylko 8 (to nie były tylko polskie strony) szczerze mówiąc trochę dużo...
Powrót do góry Go down
http://historia-midnight.blog4u.pl
Alex K.
Lodowy pingwin
Lodowy pingwin
Alex K.


Female Liczba postów : 113
Age : 35
Skąd : z moich, własnych czterech ścian
Ulub. rodzaj literatury : romans historyczny, horror
Registration date : 19/08/2008

Książki warte polecenia Empty
PisanieTemat: Re: Książki warte polecenia   Książki warte polecenia I_icon_minitimeSro Paź 08 2008, 00:08

Osobiście polecam książkę, na której powinno być napisane, że dozwolone od 16 lat, "Martwy aż do zmroku" C. Harris.

Krótko:
Główną bohaterką jest Sookie Stackhouse, która posiada umiejętność wnikania w ludzkie myśli. Dziewczyna pracuje jako kelnerka w drink-barze w małym luizjańskim miasteczku. Jest spokojna, zamknięta w sobie i nie chodzi na randki.
Pewnego dnia w barze pojawia się wampir Bill. Jest wysoki, ciemnowłosy... Jednak Sookie nie potrafi "usłyszeć" jego myśli, co zaczyna ją fascynować i dzięki temu "zbliża się" do wampira. Gdy giną dwie kobiety, koroner zauważa ślady po ugryzieniu. Podejrzenie pada na wampiry, w tym również na Billa...

Parę słów ode mnie:
Polecam tę książkę(mimo, że jeszcze nie skończyłam czytać), ponieważ napisana jest lekko. Jest niewiele opisów. Skłoniłabym się do tego, iż książka jest swego rodzaju pamiętnikiem Sookie, ponieważ wgłębiamy się(jako czytelnicy) w jej myśli i wrażenia. Jest sporo scen erotycznych, brutalnych... Śmierć i ciągłe problemy losowe są na porządku dziennym. Również strach przed nieznanym(jakim jest Bill) oraz przed przyszłością.
Więcej nie zdradzę.
Ogólnie pani Harris napisała 8 książek z Sookie jako główną bohaterką, jednak do tej pory przetłumaczono jedynie tę.

Na podstawie książki "Martwy aż do zmroku" nakręcono serial "True blood", który również gorąco polecam. Jest emitowany w amerykańskim HBO, ale siła Internetu nie ma granic. Dotychczas ukazało się 5 odcinków. W rolach głównych Anna Paquin jako Sookie, Stephen Moyer jako wampir Bill(facet gra genialnie wampira).

"Pełne czarnego humoru i cudownie intrygujące połączenie opowieści o wampirach i kryminału"
Susan Sizemore

"Styl Charlaine Harris ma wdzięk i lekkość, które przypominają najlepsze dokonania Anne Rice"
"The New York Times"
Powrót do góry Go down
http://story-about.blog4u.pl
Amy-
PISK-lak
PISK-lak
Amy-


Female Liczba postów : 9
Age : 30
Registration date : 16/11/2008

Książki warte polecenia Empty
PisanieTemat: Re: Książki warte polecenia   Książki warte polecenia I_icon_minitimeNie Lis 16 2008, 12:25

Polecam "My dzieci z dworca zoo", jedna z najlepszych ksiązek w swoim rodzaju.
Lepsza jest tylko " Stokrotka" ksiązka pisana w niesamowity sposób i przebieg wydarzeń dokładnie opisuje rzeczywistość.
Pamiętnik Narkomanki - nie jest zła ta książka, mi osobiście średnio się spodobała.

Oczywiście Harry Potter Smile.

Z pewnością coś by jeszcze się znalazło, ale nie przychodzi mi na myśl. W roku szkolnym głównie czytam lektury, z których większość nie przypadła mi do gustu.
Chociaż "Kamienie na Szaniec" nie były takie złe Very Happy
Powrót do góry Go down
sundokei
Lodowy pingwin
Lodowy pingwin
sundokei


Female Liczba postów : 134
Age : 29
Skąd : Lubicz
Ulub. rodzaj literatury : dramaty psychologiczne
Registration date : 26/07/2008

Książki warte polecenia Empty
PisanieTemat: Re: Książki warte polecenia   Książki warte polecenia I_icon_minitimeNie Lis 16 2008, 14:21

'Kamienie na Szaniec' były moją ulubioną lekturą. Ach, pamiętam jeszcze Rudego *wzdycha*
Powrót do góry Go down
http://podszept.blog.onet.pl
Marien von Merryen
Kurka Wodna
Kurka Wodna
Marien von Merryen


Female Liczba postów : 386
Age : 29
Skąd : Zuzanna miała wiedzieć że zginie?
Ulub. rodzaj literatury : Przygodowa, dramaty, historyczna, kryminały
Registration date : 26/07/2008

Książki warte polecenia Empty
PisanieTemat: Re: Książki warte polecenia   Książki warte polecenia I_icon_minitimeNie Lis 16 2008, 15:19

To ja ci powiem że moją ulubioną do tych czas byli "Krzyżacy"... Nie wytrzymałam przy śmierci... Ulryka z Jungingen...
Powrót do góry Go down
http://laura-von-jungingen.blog4u.pl
Amy-
PISK-lak
PISK-lak
Amy-


Female Liczba postów : 9
Age : 30
Registration date : 16/11/2008

Książki warte polecenia Empty
PisanieTemat: Re: Książki warte polecenia   Książki warte polecenia I_icon_minitimeNie Lis 16 2008, 17:31

Krzyżacy... dłużyła mi się ta książka, ale jakoś przetrwałam.
Powrót do góry Go down
Marien von Merryen
Kurka Wodna
Kurka Wodna
Marien von Merryen


Female Liczba postów : 386
Age : 29
Skąd : Zuzanna miała wiedzieć że zginie?
Ulub. rodzaj literatury : Przygodowa, dramaty, historyczna, kryminały
Registration date : 26/07/2008

Książki warte polecenia Empty
PisanieTemat: Re: Książki warte polecenia   Książki warte polecenia I_icon_minitimeNie Lis 16 2008, 17:40

hehe ja tak samo, ale film obejrzałam i teraz mam szczególną słabość do postaci i aktorów z tego filmu ^^ A z tym von Jungingenem to się... no... Rozczuliłam xD
Powrót do góry Go down
http://laura-von-jungingen.blog4u.pl
Sponsored content





Książki warte polecenia Empty
PisanieTemat: Re: Książki warte polecenia   Książki warte polecenia I_icon_minitime

Powrót do góry Go down
 
Książki warte polecenia
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Polska kraina Pisarzy! :: Proza :: Książki-
Skocz do: